Zegar tyka czyli rośliny XXI wieku

Szybkie i intensywne tempo życia, wyjazdy służbowe, codzienny pośpiech doprowadza do rezygnacji z zieleni w Waszych wnętrzach. Gdzieś w podświadomości tęsknicie za obcowaniem z przyrodą, wybieracie wtedy żywe lub doniczkowe kwiaty zachwycacie się tym jak zdobią wnętrza. Jedynie czas nie działa na korzyść, ponieważ kwiaty cięte więdną, a brak wiedzy czy czasu uniemożliwiają odpowiednią dbałość o rośliny.

 My już wiemy, że jest coś pomiędzy żywymi, sztucznymi a suszonymi kwiatami dzięki czemu można cieszyć się roślinami przez wszystkie pory roku. Dowiecie się o nowince, pozostając z nami przez kilka minut.

Dziś Was zaskoczymy!  (albo i nie zaskoczymy jeśli już byliście w Naszej Kwiatowej Przestrzeni)  Mamy dla tych zabieganych, którzy nie mają czasu i ochoty na podlewanie i przesadzanie rozwiązanie idealne – dekoracje z roślin i kwiatów stabilizowanych.

Czym w ogóle są rośliny stabilizowane?

Najładniejsze, starannie wyselekcjonowane rośliny poddawane są procesowi stabilizacji, który jest bardzo czasochłonny – roztwór z gliceryny wnika w głąb rośliny i stopniowo zastępuje sok.  Rośliny wyglądają świeżo i tylko nieznacznie zmieniają swój naturalny kolor dzięki lepkości gliceryny. Efektem procesu jest roślina zatrzymana w swojej najlepszej postaci i będzie nas cieszyła swoim pięknym wyglądem przez lata.

Najważniejsze są to rośliny w 100% naturalne i bezobsługowe !

  • Czy podlewać, a może zraszać?

Produkty stabilizowane są barwione substancjami na bazie wody (co oznacza, że barwniki mogą przenosić się na inne powierzchnie, a także są rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie podlewaj ich i nie zraszaj).

  • Czy na pewno bezobsługowe? Tak jest drobne ograniczenie w postaci wilgotności pomieszczenia, ale o tym poniżej:

 Rośliny stabilizowane możemy uznać jako naturalny higrometr, ponieważ  możemy sprawdzić, czy pomieszczenie jest wystarczająco wilgotne. Zbyt przesuszone powietrze ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Do utrzymania pierwotnego wyglądu wystarczy utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Gdy wilgotność spadnie poniżej 40% mech chrobotek stanie się twardy w dotyku(uważaj! Jest wówczas bardziej podatny na złamania). Stanie się znów miękki, gdy wilgotność powietrza wzrośnie.

image0 1

 Feedback chrobota jest świetną informacją dla nas, ponieważ potrzebujemy takiego samego poziomu wilgotności jak mech, więc warto go obserwować.  Jeśli zmieni się na bardzo długo faktura i wygląd  chrobotka powinniśmy na zimę zainwestować w nawilżacz powietrza dla naszego zdrowia !

  • Na pewno zapytacie gdzie postawić chrobotka i kompozycje z roślin stabilizowanych ?

Na pewno zrezygnujmy z wystawy na bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ pod jego wpływem mogą płowieć. Stabilizowane rośliny sprawdzą się również w ciemnych miejscach z nieco podwyższoną wilgotnością, takich jak łazienka (ale pamiętajmy o dobrej wentylacji!)

image1 3

Ciekawostka

Rośliny nie przyciągają zarazków, insektów( wręcz je zniechęcają!) ani kurzu.

Podsumowanie

Nasi przodkowie setki tysięcy lat zamieszkiwali lasy i dżungle, ok. 12 tysięcy lat temu przenieśliśmy się do pomieszczeń, z perspektywy ewolucji to tak jakby wczoraj.

Nie ma w tym nić dziwnego, że w miejscach gdzie brakuje zieleni lub jej nie ma czujemy się nieswojo. Wyjaśnia  to fakt dlaczego kupujemy do naszych mieszkań rośliny, które musimy podlewać, przesadzać i chronić przed szkodnikami.

Od dziś już wiecie, że roślin stabilizowanych nie trzeba podlewać, ani przesadzać bo donica zrobiła się za mała. Dzięki obecności zieleni w naszym domu, będziemy czuli się bardziej zrelaksowani i wypoczęci każdego dnia!

Zapraszamy w nasze skromne progi jeśli chcecie wzbogacić swoje mieszkanie w bezobsługową zieleń.

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *