Jak zadbać o świeżo zakupioną roślinę?

Podstawowa opieka nad rośliną po zakupie

Oględziny

Przynosząc nową roślinę do domu musimy pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowiu innych roślin, dlatego musimy zadbać o swojego nowego zielonego przyjaciela. Pierwszym krokiem powinno być obejrzenie całej rośliny w celu zlokalizowania ewentualnego szkodnika czy choroby.  Szkodnik może się pojawić nawet kilka dni po przyniesieniu przez nas rośliny, nie wiemy co znajduje się w podłożu, w którym przynieśliśmy roślinę. Gdy już obejrzeliśmy roślinę z każdej strony, musimy znaleźć jej miejsce z dala od reszty naszych roślinnych pociech. 

IMG E9341

Odpoczynek

Zmiana otoczenia i nawet najmniejsza podróż przysparzają roślinom stresu, niektóre znoszą to lepiej, a inne gorzej. Naturalnym zjawiskiem jest, gdy roślina po przyniesieniu do domu zwiesza się bądź pokłada, idealnym odzwierciedleniem tej sytuacji najczęściej bywa alokazja. Musimy im dać czas, by się zadomowiły. Zalecamy roślinę zostawić ‘’samą„ przynajmniej na 4 dni. W tym czasie nasz nowy nabytek powinien być osłonięty od bezpośrednich promieni słonecznych (nawet rośliny sukulentne czy kaktusy), nienarażamy rośliny na przewianie czy przelanie/przesuszenie.

IMG E9338 1

Przesadzanie

Nadszedł moment zmiany podłoża! Teraz musisz dowiedzieć się o swojej roślinie wszystkiego. Dobierając odpowiednie podłoże zainteresuj się naturalnym środowiskiem. Gdy wiemy przykładowo, że strelicja rośnie przy brzegach rzek południowej Afryki to nie użyjemy dla niej tego samego podłoża co do kaktusów. Szybszym rozwiązaniem jest zakupienie gotowego podłoża, dedykowanego danej grupie roślin. Znajdziesz je w naszym sklepie stacjonarnym. Postaraj się jak najdelikatniej usunąć podłoże produkcyjne, by nie uszkodzić korzeni. Porwane i połamane korzenie prowadzą do chorób grzybowych. Bardzo istotną kwestią jest dobór doniczki, rośliny lubiące wilgoć na pewno lepiej będą rosły w plastikowej doniczce. Sukulenty natomiast ucieszą się z glinianego mieszkanka.

IMG E9344 1

Obserwacja

Gdy już mamy przesadzoną, zdrową roślinę i znaleźliśmy jej idealne miejsce (w odniesieniu do jej naturalnych warunków) czas ją trochę poobserwować. Musimy się nauczyć jej obsługi w danym miejscu, bo nie ma jednego przepisu na pielęgnacje roślin. To jak często podlewać, czy nawozić zależy od miejsca, w którym się znajduje, czasu przesychania podłoża i przyrostu rośliny. Gdy roślina jest bujna, gęsta, mocno wybarwiona, sprężysta i z nowymi przyrostami to znaczy, że znaleźliśmy jej dobre miejsce.

IMG E9354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *