Krótka historia pielęgnacji lasu w szkle

Na lekcjach biologii w szkole, każdy z nas uczył się o podstawowym procesie, jakim jest fotosynteza, dzięki któremu rośliny mogą funkcjonować. Dlatego słoik najlepiej postawić w dobrze, ale nie bezpośrednio oświetlonym miejscu, w oddali od okna. Umieszczając go na mocno nasłonecznionym parapecie, szkło zadziała jak soczewka i Twoje rośliny się zagotują.

Rozdział 1. Kwestia światła, czyli gdzie postawić?

Na lekcjach biologii w szkole, każdy z nas uczył się o podstawowym procesie, jakim jest fotosynteza, dzięki któremu rośliny mogą funkcjonować. Dlatego słoik najlepiej postawić w dobrze, ale nie bezpośrednio oświetlonym miejscu, w oddali od okna. Umieszczając go na mocno nasłonecznionym parapecie, szkło zadziała jak soczewka i Twoje rośliny się zagotują. 

Omijaj również wszelkiego rodzaju źródeł ciepła takich jak: piecyk, kominek czy grzejnik. Zwróć również uwagę, by temperatura nie była zbyt niska. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na rozwój i funkcjonowanie roślin, dlatego unikaj ciemnych i chłodnych pomieszczeń.  

Rozdział 2. Nawadnianie, czyli jak podlewać i nie zalewać?

Rośliny w szkle potrzebują wody, tak samo jak kwiaty doniczkowe. Pielęgnacja polega w głównej mierze na obserwacji i kontrolowaniu poziomu wilgotności. Najważniejszym wyznacznikiem jest zjawisko parowania i skraplania. Jeśli na ściankach, tuż nad powierzchnią podłoża widzisz skroploną parę wodną – nie musisz podlewać. Kiedy te miejsca są suche, podlej las ilością wody dostosowaną do wielkości naczynia. Pamiętaj, jeśli twój słój jest zamknięty, a skraplająca się woda znajduję, aż przy górnej krawędzi – uchyl korkową pokrywkę! 

Do podlewania najlepiej sprawdzi się strzykawka, lejek lub naczynie z wężykiem, którym wodę doprowadzisz bezpośrednio do podłoża, a nie na rośliny. Mogłoby to spowodować nieestetyczne przebarwianie się liści. Do nawadniania wykorzystujemy wodę miękką, czyli przefiltrowaną lub przegotowaną i wystudzoną. Aby nie zalać roślin, optymalnie jest naprzemiennie podlewać (ok. 60 ml) i zraszać rośliny. Z czasem warto wybrać jedną formę, która sprawdza się najlepiej.

Rozdział 3. Oddychanie, czyli wymiana powietrza

Aby las w szkle stanowił uroczą ozdobę Twojego wnętrza przez długi czas, wymaga nauki i obserwacji. Jeśli twój las posiada korkową pokrywkę, pamiętaj o regularnym uchylaniu jej, aby wewnątrz słoju mogła prawidłowo zachodzić wymiana powietrza, a wilgotność była na odpowiednim poziomie.

Jeden komentarz

  1. To wspaniałe, że omawiacie temat pielęgnacji lasu w szkle, który jest nie tylko oryginalnym elementem dekoracyjnym, ale również fascynującym mikroekosystemem. Las w szkle doskonale wpisuje się w różnorodne style aranżacji wnętrz – od nowoczesnych po boho i minimalistyczne. Chciałabym jednak podkreślić znaczenie doboru właściwych roślin do stworzenia takiego lasu. Rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych i wodnych są zdecydowanie lepszym wyborem, a wręcz niezbędnym dla długotrwałego sukcesu takiego mikrośrodowiska. Wybór roślin nie tylko pod kątem estetycznym, ale i ekologicznym, może znacząco wpłynąć na trwałość lasu w szkle. W aranżacji wnętrz, las w szkle staje się też częścią większej kompozycji. Jego umiejscowienie może być kluczowe nie tylko dla zdrowia roślin, ale i dla ogólnej atmosfery pomieszczenia. Weźmy przykład salonu w stylu skandynawskim, gdzie biały las w szkle z roślinami o jasnych liściach może stać się punktem głównym naszego wnętrze, które jednocześnie wprowadzi świeżość i naturalność. A jeżeli jesteśmy fanami stylu industrialnego, las w szkle z ciemniejszymi roślinami i szklanym naczyniem o surowym wyglądzie będzie jak znalazł. Generalnie, las w szkle jest znakomitą opcją dla tych, którzy chcą wprowadzić do wnętrza trochę zielonej energii, ale nie mają czasu ani miejsca na tradycyjne rośliny doniczkowe. To kompaktowy i zgrabny sposób na wprowadzenie natury do naszych domów, niezależnie od wybranej stylistyki wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *