Rośliny we wnętrzach – jak je komponować?

Rośliny we wnętrzach – jak je komponować?

Nawet osoby nie lubiące roślin w domu muszą przyznać, że ich posiadanie ma wiele korzyści. Oczyszczają powietrze, podwyższają wilgotność i działają kojąco na nasz system nerwowy poprawiając nam nastrój. Odpowiednio dobrane rośliny są doskonałym elementem aranżacyjnym wnętrza. Możemy dzięki nim podkreślić minimalistyczny styl industrialny, wykreować wnętrze w stylu boho czy zamieszkać w miejskiej dżungli rodem z tropików. Tym wpisem mamy nadzieje zachęcić Was do wypełniania domów roślinami, bo dobierając rośliny łatwe w pielęgnacji, dostosowując się do ich potrzeb odwdzięczają się nam pięknym, modnym wnętrzem, w którym przyjemnie się odpoczywa.

Doniczkowe rośliny tropikalne

Doniczkowe rośliny tropikalne dobrze czują się w naszych domach. Lubią jasne stanowiska z rozproszonym światłem co jesteśmy im w stanie bez problemu zapewnić. Grupowanie ich podnosi wilgotność powietrza, dzięki czemu dobrze się razem czują. Jak komponować kwiaty w naszym wnętrzu? Wszystko zależy od stylu, w jakim jest urządzone.

W industrialnych przestrzeniach dobrze wyglądają rozłożyste palmy, monstery z dekoracyjnymi, dużymi liśćmi, fikusy czy sansewierie. Na parapetach sprawdzą się aloesy czy inne sukulenty pogrupowane w podłużnych donicach.

Gdy mamy mniej miejsca i niewiele przestrzeni na kwiaty dobrą alternatywa będzie ustawienie roślin na loftowym kwietniku. Sprawdzą się wtedy również gatunki, które przy rozroście zwieszają się i ustawione w wyższych miejscach sprawiają wrażenie wypełnienia przestrzeni.

Gdy jesteśmy zwolennikami wnętrz będących połączeniem natury, lekkości i kolorystyki nawiązującej do ziemi oraz roślin dobrym rozwiązaniem są makramowe kwietniki, które uwydatniają piękno każdej rośliny.

Rośliny do każdego pomieszczenia

Istnieje kilka gatunków roślin, które są na tyle uniwersalne, że pasują charakterem do każdego wnętrza. Przybliżając Wam je, mamy nadzieję zainspirować Was do wypełniania Waszych domów kwiatami doniczkowymi, a kto wie, być może stania się takimi ich zwolennikami jakimi jesteśmy my.

Monstera – kwiat

Monstera to kwiat, który pasuje do każdego wnętrza. Duże okazy wypełnią wolną przestrzeń, mniejsze dobrze wyglądają na półkach czy wiszących donicach np. nad stołem w jadalni. Roślina, która prosto z czasów PRL weszła w XXI w. jako stały element designu. Motyw jej liścia jest na pościelach, zasłonach, poszewkach czy plakatach i może grać pierwsze skrzypce, ale świetnie sprawdza się także jako pojedynczy element. Lubi stanowiska jasne z rozproszonym światłem, bezpośrednie nasłonecznienie może poparzyć jej liście, dlatego bliskość południowego okna latem nie jest dla niej.

Fikusy

Fikusy mają okazałe liście i lubią grać główną rolę. Potrzebują dużo miejsca i światła, nie lubią przestawiania. Dobrze wyglądają w osłonach z naturalnych materiałów – wiklinach, trawach morskich, terakotach, ratanach.

Zamiokulkas

Zamiokulkas rośnie bardzo powoli, więc jeśli zależy nam na dużej roślinie od razu taką musimy kupić. Potrafią osiągnąć nawet do 100 cm wysokości. Wymagają jasnego stanowiska z rozproszonym światłem, pasuje do niego donica w każdym stylu. W zależności od wielkości dobrze wygląda postawiona zarówno na meblach jak i podłodze, również w towarzystwie innych gatunków. Sprawdzi się też w ciemnej łazience pod warunkiem, że będziemy go doświetlać lub wymieniać z bliźniaczą rośliną (np. z salonu) co 2 tygodnie.

Sansewiera

Sansewiera doskonale się prezentuje w minimalistycznych, surowych wnętrzach jak również w tradycyjnie urządzonych mieszkaniach. Nazywana jest żelazną rośliną, bo naprawdę wiele jest w stanie znieść. Wszystkie jej odmiany adaptują się do warunków panujących w domu. Lubi stanowiska z rozproszonym światłem lub półcień. Jest to roślina doskonała do sypialni ze względu na nocne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Jej strzelisty pokrój sprawia, że dobrze wygląda w każdej osłonce zarówno solo jak i posadzona w rzędzie w podłużnej donicy. Taka kompozycja świetnie nadaje się do biur, nadaje charakteru i oryginalności.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat urzeka swoimi liśćmi i nieustannie zakwitającymi kwiatami. Nie lubi przeciągów, dlatego stanowiska przy drzwiach nie są dla niego. Dobrze czuje się w rozproszonym świetle i półcieniu. Podobnie jak wyżej wymieniona sansewiera świetnie nadaje się do sypialni ze względu na te same właściwości. Dobrze wygląda w prostych, gładkich donicach z ceramiki.

Palma Areka

Palma Areka w odpowiednio dużej przestrzeni bardzo szybko rośnie. Jej bujne liście wypełnią wnętrze i nadadzą mu charakteru. Wysokie donice podkreślają pióropusz liści. Lubi stanowiska z rozproszonym światłem i dużą wilgotność, dlatego ważne jest częste zraszanie jej liści. W naszym klimacie szczególnie ważne jest to w okresie zimowym. Miejsce blisko grzejnika nie jest dla niej.

Epipremnum

Epipremnum to uniwersalna, niewymagająca roślina. Jej wzrost jest szybki przy minimalnym wkładzie naszej pracy i uwagi. Dobrze wygląda owijając się na podporze, ale również wokół karnisza, ramy lustra czy po żyrandolu co jest świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza. Świetnie wygląda także swobodnie zwieszone z półki, kwietnika czy wiszącej donicy. Fani makramowych kwietników – to roślina dla Was! Nie lubi bezpośredniego słońca, toleruje ciemniejsze zakątki pokoju – będzie wtedy mieć mniejszą wariegację, czyli liście będą bardziej zielone. Dobrze się ukorzenia, dlatego rozsada będzie łatwa i przyjemna.

Aglaonema

Aglaonema to z kolei roślina dobrze radząca sobie w ciemnych i mocno oddalonych od okna miejscach. Ma zwarty i krzaczasty pokrój, jednak z czasem rozrasta się na boki tworząc dekoracyjną kępę. Jej liście mają pasiasty lub cętkowany pokrój co interesującą wygląda w każdym wnętrzu. Tutaj ważna uwaga – jej sok jest silne toksyczny, dlatego miłośnicy zwierząt i rodzice małych dzieci powinni z niej zrezygnować.

Maranta

Maranta to pięknie wybarwiona roślina tropikalna, która świetnie poradzi sobie w naszych niewielkich mieszkaniach jak i dużych przestrzeniach. Jej ulubione stanowisko to zacieniony zakątek w głębi pokoju. Rozrośnięty egzemplarz przewiesza się tworząc kaskadę liści, dzięki czemu dobrze wygląda w wiszących donicach, na wysokich regałach i stojakach.

Czy ta pigułka wiedzy zachęciła Was do wypełnienia Waszych domów roślinami? Nawet niewielkie przestrzenie można zaaranżować tak, by spełniały nasze wyobrażenie o wnętrzu naszych marzeń. Wszystkie rośliny wymienione w tym wpisie, jak również wiele więcej są dostępne w naszej Kwiatowej Przestrzeni. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Odwiedzajcie nas, bo uwielbiamy Wam pomagać w wyborze roślin 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *