Wielu z Was często rezygnuje z roślin w domach z powodu przekonania o braku odpowiednich dla nich warunków. Nic bardziej mylnego. Szeroki i różnorodny wachlarz roślin zawsze pozwala nam znaleźć coś dla siebie. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Wam przybliżyć kilka roślin i podpowiedzieć jakie są ich wymagania. Być może przyczynimy się do powstania kilku domowych dżungli 😊
Nie musimy rezygnować z roślin w domu gdy dysponujemy ocienionym wnętrzem. Pamiętajmy, że ilość światła w pomieszczeniu zależy nie tylko od drogi słońca, ale również od wielkości okna, jego osłonięcia, pory roku. Wiele roślin toleruje gorsze warunki oświetleniowe, niektóre całkiem dobrze radzą sobie w cieniu. Południowa wystawa okna i bezpośrednie słońce również daje nam możliwość ustawienia na nim roślin. Wiele gatunków potrzebuje właśnie takich warunków. Poniżej krótkie opisy kilku roślin, które polecamy nawet dla osób dopiero raczkujących w temacie. Naszym zdaniem ich uprawa nie powinna przysporzyć wielu problemów, a wnętrze dzięki nim wiele zyska, nie tylko na uroku.
Zamiokulkas
Wykazuje się dużą odpornością na niedostatek światła i wody. Najbardziej optymalna jest dla niego wystawa zachodnia lub północno-zachodnia. Najlepiej podlewać go dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie – średnio raz na 3-4 tygodnie. Unikamy moczenia liści, przesadzamy w momencie, gdy korzenie zaczynają „wybrzuszać” donicę.
Sansewieria
Adaptuje się niemal do każdych warunków – niedobór światła, wody czy suche powietrze nie stanowią żadnej przeszkody do uprawiania tej rośliny. Może być ustawiona daleko od okna, ale nie w przeciągu. Szeroki wachlarz gatunków i odmian daje duże możliwości udekorowania wnętrza, szczególnie takiego z niedostatkiem światła. Podlewamy ja oszczędnie, nie za często, ale staramy się jej nie przesuszać (wyjątek stanowi okres zimowy).
Skrzydłokwiat
W naturze rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, dzięki czemu w uprawie domowej świetnie radzi sobie w ciemniejszych miejscach. Najbardziej optymalna dla niego jest wystawa wschodnia lub zachodnia. Parapet południowy zupełnie nie jest dla niego. Pomimo tego, że jest rośliną cienioznośną, najlepiej będzie rósł w delikatnym półcieniu lub jasnym miejscu z rozproszonym światłem. Zimą dobrze jest go ustawić bliżej okna. Podlewamy wtedy, gdy pokazuje niedostatek wody – zwiesza wtedy liście. Latem warto go regularnie nawozić, zadbać o podłoże dla roślin wilgociolubnych. Gdy przekwitnie kwiatostan usuwamy go poprzez wycięcie. Skrzydłokwiat lubi mieć ciasną doniczkę, warto mieć to na uwadze przy przesadzaniu.
Filodendron
Wszystkie odmiany tej rośliny – pnące, krzewiaste, duże, małe, pstrokate i zielonolistne dobrze znoszą ocienione stanowiska. W mocno zacienionych miejscach wstrzymują swój wzrost, mocniej się wyciągają. Mnogość odmian otwiera mnóstwo możliwości na udekorowanie wnętrza. Najbardziej optymalny będzie dla nich północny parapet, lub wschodni pokój z rozproszonym światłem. W okresie wiosna-jesień należy utrzymywać stale wilgotne podłoże, zimą ograniczamy podlewanie. Lubi zraszanie, a regularne wycieranie liści z kurzu zapewni jej długie życie.
Monstera deliciosa
Lubi stanowiska z rozproszonym światłem i umiarkowaną wilgotność. Jest pnączem, dlatego warto zadbać o podporę, wokół której będzie się piąć. Podlewamy, gdy podłoże przeschnie, w okresie zimowym jeszcze je ograniczamy. Będzie wdzięczna, gdy regularnie zadbamy o wycieranie jej liści z kurzu letnią wodą.
Aglaonema
Zachwyca wybarwianiem swoich liści i stanowi ozdobę wnętrza sama w sobie. Dobrze radzi sobie w gorszych warunkach oświetleniowych. Lubi wilgotne i ciepłe powietrze, dlatego wymaga dość regularnego zraszania i oczyszczania (przemywania) liści letnią wodą. Dobrze jest znaleźć jej od razu docelowe miejsce, bo nie znosi zbyt dobrze przestawiania i przeciągów. Należy utrzymywać lekko wilgotne podłoże. Pamiętajmy, że jest silnie trująca, dlatego właściciele zwierzaków i rodzice małych dzieci muszą mieć to na uwadze.
Aspidistra
W naturze roście w ciemnych i chłodnych lasach Chin i Japonii, dlatego z powodzeniem radzi sobie w ciemnych miejscach. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu, zimą ograniczamy o połowę. Lubi utrzymywanie lekko wilgotnego podłoża, ale nie toleruje przelania.
Bluszcz pospolity
Stworzony jest wręcz do ocienionych i chłodniejszych miejsc. Dobrze prezentuje się solo jak i w grupach różnych odmian. Jeśli zdecydujemy się na odmianę pstrolistną należy jej zapewnić nieco więcej rozproszonego światła co pozwoli jej wybarwiać swoje liście. Podlewamy tak często, aby zapewnić stale wilgotne podłoże. Podobnie jak aglaonema jest trujący.
Paprocie domowe
Idealne rośliny do pomieszczeń o wystawie północnej, wschodniej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej. Bogata w gatunki i odmiany paproć pozwala na poniesienie wodzy fantazji w jej doborze. Potrzebują dużej wilgotności powietrza, dlatego warto często zraszać jej liście. Lubi mieć stale wilgotne podłoże, ale nie przelewamy jej.
Epipremnum
Świetnie znosi niedobór światła, należy jednak pamiętać o tym, że jasno ubarwione i pstrolistne odmiany ładniej wybarwiają się przy dobrym oświetleniu. Podlewamy dopiero, gdy podłoże przeschnie na całej głębokości. Roślina pokazuje niedostatek wody poprzez zwieszanie i utratę jędrności liści.
Fitonia
W naturze porasta poszycie deszczowych lasów tropikalnych. Pięknie wybarwione liście będą idealnym akcentem kolorystycznym w mało oświetlonych wnętrzach. Lubi stale wilgotne podłoże, ale należy uważać na liście, nie lubi ich moczenia.
Maranta
Lubi jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie słońce. Jej walorem są ciekawie wybarwione liście i zwarta, regularna forma. W okresie wiosna – jesień podłoże powinno być stale wilgotne, zimą ograniczamy podlewanie. Nie lubi niskich temperatur i przeciągów. Dobrze czuje się w kuchni lub łazience z oknem, gdzie jest wyższa wilgotność powietrza.
Rhipsalis
Lubi stanowiska z rozproszonym światłem, nie na bezpośrednim słońcu. Podlewamy często, ale nie dopuszczamy, żeby stał w wodzie. W czasie rozrastanie będzie się pięknie zwieszał. Kwitnie na biało, potem wydaje małe, okrągłe owoce. Jest delikatny, dlatego należy się z nim ostrożnie obchodzić, żeby nie gubił liści od urazów.
Grubosz
Popularne drzewko szczęścia jest dość łatwe w uprawie. Lubi jasne miejsca i nie potrzebuje dużo wody, ponieważ gromadzi ją w swoich mięsistych liściach i grubym pniu. Podlewamy oszczędnie raz na 2/3 tygodnie. Warto go przesadzać co 2-3 lata.
Kwiatami, które mogą zdobić nasze południowe parapety, ponieważ lubią bezpośrednie słońce są wszelkiego rodzaju kaktusy, sukulenty, pelargonie, trzykrotka, rozmaryn. Bardzo dobrze odnajdzie się tam również egzotyczna strelicja czy bananowiec.
Jak widzicie wiele gatunków roślin jest w stanie odnaleźć swoje idealne miejsce w Waszych domach. Zachęcamy Was do wypełniania pomieszczeń roślinami, bo wpływają one pozytywnie na nasz nastrój, oczyszczają powietrze, ozdabiają i nadają charakter naszym wnętrzom.